Мета: формувати в учнів
поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідністю
берегти здоров’я; актуалізувати і поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД,
усвідомлення зв’язку між способом життя і ризиком інфікуватися; вдосконалити
навички аналізу, вміння працювати в групах; розвивати вміння уважно ставитися
до здоров’я; виховувати добре ставлення до свого здоров’я, як найвищої
цінності.
Обладнання
і матеріали: папір , олівці , фломастери .
Хід заняття
I. Вступ
I. Вступ
Вступне слово вчителя
Здоров’я
– це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути
повноцінним і щасливим. На жаль, досить часто ми бездумно розтринькуємо цей
дарунок, забуваємо, що втратити здоров’я легко, а повернути – дуже важко,
інколи – неможливо. Але, як прикро,
Природа дарує здоров’я з однією умовою – його потрібно належним чином
підтримувати, зміцнювати. Якщо ж людина порушує цю умову – Природа відбирає
здоров’я…
1. Гра «Знайди слово»
- Погляньте на дошку. На ній написано ряд літер, в якому зашифроване слово. Вам потрібно закреслити у цьому рядку сім літер так, щоб літери, які залишаються, складали б вам відоме слово. Таким чином ви дізнаєтеся, про що ми будемо говорити на нашому уроці.
( І В С І Т Л К С Л Н Т І ЕД )Слайд1 - Так, сьогодні ми з вами поговоримо на тему « ВІЛ/СНІД/: шляхи передачі і методи захисту. Ця тема для вас не нова, адже ви вже добре знаєте, що 1 грудня – це день боротьби зі СНІДом. На нашому занятті ми поговоримо з вами про те, що вже знаємо і поповнимо знання новим. Слайд2
1. Гра «Знайди слово»
- Погляньте на дошку. На ній написано ряд літер, в якому зашифроване слово. Вам потрібно закреслити у цьому рядку сім літер так, щоб літери, які залишаються, складали б вам відоме слово. Таким чином ви дізнаєтеся, про що ми будемо говорити на нашому уроці.
( І В С І Т Л К С Л Н Т І ЕД )Слайд1 - Так, сьогодні ми з вами поговоримо на тему « ВІЛ/СНІД/: шляхи передачі і методи захисту. Ця тема для вас не нова, адже ви вже добре знаєте, що 1 грудня – це день боротьби зі СНІДом. На нашому занятті ми поговоримо з вами про те, що вже знаємо і поповнимо знання новим. Слайд2
2. Очікування
- У кожного
з вас є листочки. Прошу написати на них свої очікування від нашого заняття і
прикріпити їх довкола «Дерева життя», яке знаходиться на дошці. Виходимо до
дошки по черзі, прикріплюємо листочки та проговорюємо в голос ваші очікування.
ІІ. Основна частина
1.Слово вчителя
- Давайте з вами пригадаємо, що це за слова такі ВІЛ і СНІД і як вони розшифровуються. Слайд3
В – вірус ( збудник захворювань )
І – імунодефіциту ( відсутність імунної реакції організму )
Л – людини ( може бути тільки у людини )
С – синдром ( низка симптомів , що вказують на хворобу)
Н – набутого ( не спадкового)
І - імунного ( стосується імунної системи)
Д – дефіциту ( відсутність або нестача )
ІІ. Основна частина
1.Слово вчителя
- Давайте з вами пригадаємо, що це за слова такі ВІЛ і СНІД і як вони розшифровуються. Слайд3
В – вірус ( збудник захворювань )
І – імунодефіциту ( відсутність імунної реакції організму )
Л – людини ( може бути тільки у людини )
С – синдром ( низка симптомів , що вказують на хворобу)
Н – набутого ( не спадкового)
І - імунного ( стосується імунної системи)
Д – дефіциту ( відсутність або нестача )
4.Гра «Геометричні
фігури».
Вчитель: В конвертах знаходяться геометричні фігури
різного кольору. За 1 хвилину учні повинні зібрати якнайбільше геометричних
фігур, обмінюючись з іншими учасниками. У кого
червоні квадрати – ті «інфіковані».
Висновок.
Так само стрімко поширюється ВІЛ, якщо люди
не захищаються.
ВІЛ/СНІД – хвороба відносна молода . Про неї ми
почули наприкінці 80-х років минулого століття. В 1988 році було лише 2 хворих
на весь Радянський Союз . Цифри жахливі , але ще страшніше те ,що хвороба не
вибирає за статевими ознаками або за кольором волосся , або за кольором очей.
Хворіти можуть як дорослі ,так і діти . І ніхто не може сказати: « Ні! Мене це
не стосується!» ми повинні знати як передається інфекція ,щоб
уникати контакту з нею.
Слайд4
Україна посідає шосте місце у світі за поширенням
ВІЛ-інфекції. За останні роки кількість випадків ВІЛ-інфекції в Україні зросла
в 20 разів і зараз за оцінками експертів тут є близько 400 тисяч людей із
ВІЛ/СНІД.
Слайд5
Більшість інфікованих на Україні складає молодь від
20 до 39 років. В Україні темпи розвитку епідемії ВІЛ одні з найвищих у світі.
Найвищі темпи захворюваності всередині країни
відзначені в Миколаївській і Одеській областях.
У п'ятірці міст, де більше всього
хворих, - Донецьк, Дніпропетровськ, Сімферополь, Одеса і Миколаїв.
Слайд6
Джерелом інфекції є хворий на СНІД і особливо
ВІЛ-інфікований.
Відомо три шляхи передачі інфекції:
1. статевий (при статевому контакті)
2. парентеральний (при переливаннях крові 3-5% випадків
зараження, ін'єкційні наркомани – до 10% випадків)
3.
вертикальний
(від матері до дитини)
Вчитель:
В світі
найнебезпечніший шлях – статевий.Навіть при єдиному контакті можна інфікуватися
,тому такий контакт має бути тільки між дорослими людьми ,які чітко уявляють
наслідки таких дій. Ні за яких обставин це не може бути примусово , за порадами
подруг , друзів ,заради моди.
Давайте
пригадаємо, коли може бути контакт з кров’ю іншої людини.
Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати щоб нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами , або ж ви повинні точно знати ,що їх дезинфікували.
Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.
Чому на вашу думку? Так, одним шприцом користується багато людей. І ще : завжди уникайте можливості чіпати використані шприци.
Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати щоб нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами , або ж ви повинні точно знати ,що їх дезинфікували.
Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.
Чому на вашу думку? Так, одним шприцом користується багато людей. І ще : завжди уникайте можливості чіпати використані шприци.
Слайд7
Вірус перебуває в таких рідинах: у крові,сечі, слині, поті. Зараження ВІЛ залежить від концентрації вірусу в рідині.
Вірус перебуває в таких рідинах: у крові,сечі, слині, поті. Зараження ВІЛ залежить від концентрації вірусу в рідині.
Слайд8
Необхідна для
зараження кількість ВІЛ вміщується в краплі крові на кінці швейної голки.Об'єм
слини, що містить таку ж кількість вірусу, -3 літри.
Слайд9
Слайд9
ВІЛ гине при :
-
Кип'ятінні
впродовж 15 хвилин;
-
Нагріванні
до 560С впродовж 60 хвилин;
-
Контакті
з 70% етиловим спиртом, ефіром, ацетоном, 5% розчином перекису водню;
-
В
закритому середовищі шприца з залишками крові активність ВІЛ зберігається до 4х
тижнів.
Мультфільм Слайд10
5.
Поділ на групи.
- Перед тим, як ми почнемо працювати давайте об’єднаємося в 3 групи
- Перед тим, як ми почнемо працювати давайте об’єднаємося в 3 групи
1. - Але,
для того, щоб гарно працювати на годині спілкування нам потрібно створити «Правила роботи»
Для чого в нашому житті існують різні
правила?
( Для ефективної роботи в будь-якій групі
людей приймають правила)
Пропоную і нам записати
правила нашої співпраці.
У навчанні мені найбільше
допомагає правило…
|
Бути
позитивним.
Говорити
коротко.
Бути
доброзичливим.
Бути тут і
зараз.
Бути
активним.
Говорити
по-одному.
Уміти слухати інших.
Не крутитися.
Бути
толерантним..
|
Кожній групі я роздаю хмаринки, вам потрібно
написати на хмаринках правила, які забезпечуватимуть вам гарні умови праці на
уроці. (Кожна група презентує свої правила, вони приймаються іншими учасниками
та прикріплюються навколо великого
сонечка, яке розміщене на дошці).
6. Робота в групах .Завдання. У кожної групи на столах
лежать листочки з інформацією, щодо теми нашого уроку. Кожна група
ознайомлюється з цією інформацією на протязі 5хв. а потім розповідає іншій
групі про що нове дізналися.
(I група – « Що таке ВІЛ/СНІД?»; II- «Стадії ВІЛ/СНІДу» ).ІІІ.- «Шляхи ВІЛ- інфікування»
(I група – « Що таке ВІЛ/СНІД?»; II- «Стадії ВІЛ/СНІДу» ).ІІІ.- «Шляхи ВІЛ- інфікування»
1. «Історики»
2. «Медики»
3. «Експерти»
Презентації
груп.
І Група «Історики»(вивчають
питання: Що таке ВІЛ/СНІД)
Перші
випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 році у США. Спочатку
хвороба видалася дуже загадковою. Упродовж 2 років було з’ясовано загальну картину хворобу, виявлено її
збудника (ВІЛ).
Уперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у
1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в
Парижі.
Є дуже багато країн, що постраждали від епідемії ВІЛ/СНІДу. Це країни
Африканського континенту на південь від Сахари. Останнім часом епідемія
стрімкими темпами поширюється у Східній Європі та Центральній Азії, зокрема в
Україні.Що таке ВІЛ/СНІД?
Особливе
значення в групі інфекційних захворювань належить синдрому набутого
імунодефіциту - СНІДу. Україна посідає перше місце в Європі по
швидкості розповсюдження ВІЛ-інфекції.Захворювання викликається
вірусом імунодефіциту людини ( ВІЛ). Потрапляючи у кров, він проникає у клітини
лімфоцитів, які відіграють в організмі захисну функцію, руйнує її і порушує
імунну систему, в результаті чого людина стає беззахисною перед випадковими,
безпечними у звичних умовах інфекціями. Хвороба « підкрадається непомітно і
розвивається після тривалого прихованого періоду, який триває від кількох
місяців до 4-6 років.
ІІ Група «Медики».(вивчають
питання стадії ВІЛ/СНІДУ)
ВІЛ – це
вірус. Він спричиняє захворювання на ВІЛ-інфекцію. СНІД – кінцева стадія
цього захворювання. Вона починається тоді, коли організм втрачає здатність
боротися з різними інфекціями та запобігати виникненню злоякісних пухлин.
Захворювання на ВІЛ - інфекцію має три
стадії:
-
«період вікна»;
-
безсимптомний період;
-
стадія СНІДу
ПЕРІОД
ВІКНА
Відбувається ВІЛ-інфікування.Більшість людей не помічають, що інфіковані,але дехто може на короткий час занедужати.Хворі люди інфікують інших ,хоча обстеження на ВІЛ-позитивну пробу може не виявити.Триває від 2-12 тижнів може тривати до 6 місяців. Тому лікарі рекомендують робити повторний аналіз.
БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРІОД
Появляються у крові антитіла , які уможливлюють діагностування ВІЛ-інфекції.Відсутні симптоми або поява деяких з них : втрата ваги , надмірна втома , пітливість ,пронос , температура довгий час ( до місяця ) тримається 37-37,50С . Можливо, коли раптово піднімається температура до 400С і так же раптово падає. Ніяких ознак інших хвороб не має.Триває від 6 місяців до 10 і більше років.
СТАДІЯ СНІДУ
Виникнення загального імунодефіциту. На тлі загального імунодефіциту виникають різні інфекції ,або злоякісні пухлини ,що призводять до смерті.Людина вмирає від того ,що організм не здатен боротися з хворобою . Хвороби виснажують організм.Триває від 6 місяців до 2 і більше років
Відбувається ВІЛ-інфікування.Більшість людей не помічають, що інфіковані,але дехто може на короткий час занедужати.Хворі люди інфікують інших ,хоча обстеження на ВІЛ-позитивну пробу може не виявити.Триває від 2-12 тижнів може тривати до 6 місяців. Тому лікарі рекомендують робити повторний аналіз.
БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРІОД
Появляються у крові антитіла , які уможливлюють діагностування ВІЛ-інфекції.Відсутні симптоми або поява деяких з них : втрата ваги , надмірна втома , пітливість ,пронос , температура довгий час ( до місяця ) тримається 37-37,50С . Можливо, коли раптово піднімається температура до 400С і так же раптово падає. Ніяких ознак інших хвороб не має.Триває від 6 місяців до 10 і більше років.
СТАДІЯ СНІДУ
Виникнення загального імунодефіциту. На тлі загального імунодефіциту виникають різні інфекції ,або злоякісні пухлини ,що призводять до смерті.Людина вмирає від того ,що організм не здатен боротися з хворобою . Хвороби виснажують організм.Триває від 6 місяців до 2 і більше років
ІІІ Група «Експерти».(вивчають
питання шляхи Віл-інфікування)
Зверніть увагу на 10основних факторів, які молодь має знати про ВІЛ та
СНІД.
1. Хвороба
спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ – призводить до смертельної
хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини. ВІЛ та СНІД – невиліковні.
2. Людина,
вражена вірусом, може виглядати здоровою і довгі роки добре почуватися, будучи
при цьому носієм вірусу.
3. Вірус
може передаватися на всіх стадіях
захворювання через кров, незахищені статеві стосунки, грудне молоко.
4. Найчастіше
ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом. Молоді дівчата особливо вразливі до
ВІЛ при сексуальних контактах.
5. Найбільш
вразливі молоді люди, які вживають наркотики ін’єкційно або мають сексуальні
контакти з ін’єкційними споживачами наркотиків.
6. ВІЛ
–інфекція може передаватися через нестерильні інструменти при пірсингу,
татуюванні та інших маніпуляціях, у яких є контакт з кров’ю.
7. Тест
на ВІЛ проводить система охорони здоров’я і, насамперед, центр профілактики
СНІДу. Тест на ВІЛ є конфіденційним і має супроводжуватися до та післятестовим
консультуванням.
8. ВІЛ
–інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом,
басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах, чхання та кашель.
9. Дискримінація
людей, хворих на ВІЛ, - порушення прав людини.
10.
Збільшення лімфатичних
вузлів, прогресуючу втрату ваги, підвищення температури тіла та часті гнійні чи
запальні ураження слизової оболонки рота і статевих органів, що спонукають
насторожитися і пройти обстеження.
Як захиститися від СНІДу.
Утримання – відсутність сексуальних контактів.
Вірність – взаємна вірність подружжя або неінфікованих
сексуальних партнерів.
Презерватив
– необхідність використання
презервативів щоразу, коли є хоча б
найменший сумнів щодо ВІЛ-статусу сексуального
партнера.
Стерильність
– уникання користування
нестерильними медичними та
косметичними інструментами, які колють або ріжуть.
6. Вправа « Оцінка ризику ВІЛ-інфікування»
Кожному з вас я роздаю листочки, на якій записана ситуація .
На дошці висять три будиночки
Кожному з вас я роздаю листочки, на якій записана ситуація .
На дошці висять три будиночки
«Ризик
високий» , «Ризик низький» , « Ризик відсутній»
Для виконання цієї вправи пригадайте все ,що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.Кожен з вас читає ситуацію вголос і чіпляє листочок добудиночка ,який несе правильну відповідь. Отже, починаємо. Ситуації:
Для виконання цієї вправи пригадайте все ,що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.Кожен з вас читає ситуацію вголос і чіпляє листочок добудиночка ,який несе правильну відповідь. Отже, починаємо. Ситуації:
1. гратись у «кроваве
братання». 2. проколювати вуха
однією голкою
3. вживати ін’єкційні
наркотики . 4. працювати у секс-бізнесі
5. робити зуби
нестерильними інструментами
6. робити перев’язку
без рукавиць. 7. користуватись чужою битвою
8. користуватись
чужою зубною щіткою. 9. плавати в одному басейні
10.їсти те ,що
приготував ВІЛ-інфікований. 11.дружити з ВІЛ-інфікованими
12.користуватися
спільним посудом. 13.обмінюватися одягом
14.бути покусаним
комаром. 15.жити в одній кімнаті з ВІЛ-інфікованим
16.сидіти за одною
партою. 17.користуватися спільним шкільним приладдям
18.їхати в одному
транспортному засобі. 19.робити уколи нестерильним інструментом.
20.торкатися кров’яних плям на предметах
21.дружній
поцілунок. 22.користуватися спільним туалетом
Вчитель:
Дякую. Ви бачите ,що не так багато ситуацій ,коли можна інфікуватися,
але їх потрібно уникати, щоб не захворіти.
8. Вправа «Серце друга»
Об’єднаємось у три групи:
Перша група – хлопчики. Друга група – дівчатка. Третя
група – наші гості.
Кожному з вас роздали стікер у вигляді серця. Нехай це
буде маленька частинка вашого серця. Я
прошу вас прослухати листи від
ВІЛ-інфікованих підлітків і хто зможе,
віддайте свою частинку вашого серця нашому другу чи подрузі.
Але спочатку
напишіть на ньому, що ви могли б зробити для цього друга, подруги або яку
допомогу надали б їм.
Я зараз вам зачитаю ці листи , а ви прикріпіть свої стікери із серцями до
тих, сердець кому ви хочете віддати свою частинку серця.
Слайд11
Лист Оксани. Мене звати Оксана. Мені 14 років.
"Нещодавно дізналася, що у мене ВІЛ-інфекція, і відчула гостру потребу
сказати комусь про це. Я розповіла своїй подрузі, але у відповідь почула: мені
шкода, але "я нічим не можу тобі допомогти ”. Коли наступного дня Оксана
прийшла до школи, усі вже знали про це і перешіптувались за її спиною.
Слайд12
Лист Олексія. "Мене звати Олексій. Мені 15 років і я
щойно повернувся зі школи. Почуваюся добре, але всі знають, що в мене ВІЛ.
Більшість
однокласників уникають мене. У мене немає друзів. Кожного дня я йду зі школи з
опущеною головою. У мене депресія, всі мене бояться і я почуваюся страшенно
самотнім. Я хочу мати друга, з яким можна було б поговорити.
Вчитель:
Як ви гадаєте,
що є найважчим для ВІЛ-позитивної людини?
Діти,
подумайте і напишіть на своїх серцях, щоб ви могли зробити для
такої людини? Прошу хто бажає, прикріпити свої серця
на серці "нашого друга”, промовляючи, що ви можете зробити для нього.
Прошу
прикріпити свої серця, промовляючи написане.
ІІI. Рефлексія
1. Підсумки
1. Підсумки
Давайте
з вами пригадаємо про що ми говорили на уроці.
-ВІЛ і СНІД
те саме?
-Які існують шляхи передачі інфекції?
-Які існують шляхи передачі інфекції?
2. Зворотній зв’язок.
- Ми на
початку уроку довкола нашого « Дерева життя»
чіпляли свої очікування. Чи справдилися вони? Я прошу по черзі підійти до дошки і якщо
ваші очікування справдилися ,то перенесіть свій листочок на деревце, якщо зовсім не справдились, лишіть на місці, а якщо справдились частково,
прикріпіть свій листочок на краю дерева.
На малюнку з’явилося
велике та чудове « Дерево життя».
Учитель. Кожна
людина може і повинна піклуватися про своє здоров’я, адже здоровий бідняк
щасливіший від хворого багача.
Але пам’ятайте: люди, які живуть з ВІЛ, мають гостру потребу в
спілкуванні та підтримці оточення: рідних, друзів. Співчуття – це те, що робить
людину людиною.
Пам’ятайте рядки з вірша Ліни
Костенко:Слайд13
І в житті, як на полі мінному,
Я просила в цьому сторіччі.
Хоч би магазинний мінімум:
-
Люди, будьте взаємно ввічливі!
І якби на те моя воля,
Написала б я скрізь курсивами:
-
Так багато на світі горя.
Люди, будьте взаємно красивими!
11. Прощання «Подаруй усмішку»
Американський
психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як завоювати друзів і вплинути на людей»
так описує цю емоцію: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих,
хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в
пам’яті іноді зостається назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи
вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»
Ви здогадалися про що йдеться? Так, це
посмішка. Тоді подаруйте її один одному.
Пам’ятайте: єдина
людина, здатна уберегти вас від СНІДу, - це ви самі.
(учням роздаються пам’ятки про СНІД)
Пам’ятка для дітей
Ти не заразишся, якщо будеш дотримуватися простих
правил безпеки, навіть якщо у твоїй школі є хтось ВІЛ-інфікований.
Елементарні правила безпеки:
· Будь обережний! Ніколи не грайся шприцами, які
випадково знайшов на вулиці, й навіть не торкайся їх.
· Якщо ти випадково вколовся знайденим шприцем, негайно скажи про це дорослим.
· Уникай контактів із чужою кров’ю. Якщо
все-таки це трапилося, добре промий шкіру проточною водою й негайно скажи про
це дорослим.
· Стеж за тим, щоб медпрацівник, який тебе
обслуговує, використовував гумові рукавички й одноразові шприци.
· Уникай незахищених статевих контактів.
ВІЛ-інфекція не заважає дружити!
Немає коментарів:
Дописати коментар