пʼятницю, 10 січня 2014 р.

тести до теми види теплопередачі Test_W.exe

тести до теми види теплопередачі Test_W.exe 

програма до тестів по темі види теплопередачі

програма до тестів по темі види теплопередачі

відео мультфільм до виховної години на тему: Здоров`я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ : шляхи передачі і методи захисту.

https://drive.google.com/file/d/0B8ClhTbybkm3dmQzb2Ryem1taEE/edit?usp=sharing

Презентація до виховної години на тему: Здоров`я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ : шляхи передачі і методи захисту.

Презентація до виховної години на тему: Здоров`я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ : шляхи передачі і методи захисту.

четвер, 9 січня 2014 р.

Виховна година на тему: Здоров`я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ : шляхи передачі і методи захисту.

Мета: формувати в учнів поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідністю берегти здоров’я; актуалізувати і поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД, усвідомлення зв’язку між способом життя і ризиком інфікуватися; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах; розвивати вміння уважно ставитися до здоров’я; виховувати добре ставлення до свого здоров’я, як найвищої цінності.
Обладнання і матеріали: папір , олівці , фломастери  .
 Хід заняття
I. Вступ
           Вступне слово вчителя                                                                                     
Здоров’я – це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. На жаль, досить часто ми бездумно розтринькуємо цей дарунок, забуваємо, що втратити здоров’я легко, а повернути – дуже важко, інколи – неможливо.  Але, як прикро, Природа дарує здоров’я з однією умовою – його потрібно належним чином підтримувати, зміцнювати. Якщо ж людина порушує цю умову – Природа відбирає здоров’я…
1. Гра «Знайди слово»
      - Погляньте на дошку. На ній написано ряд літер, в якому зашифроване слово. Вам потрібно закреслити у цьому рядку сім літер так, щоб літери, які залишаються, складали б вам відоме слово. Таким чином ви дізнаєтеся, про що ми будемо говорити на нашому уроці.
        ( І В С І Т Л К С Л Н Т І ЕД )Слайд1                                                                                                    - Так, сьогодні ми з вами поговоримо на тему « ВІЛ/СНІД/: шляхи передачі і методи захисту. Ця тема для вас не нова, адже ви вже добре знаєте, що 1 грудня – це день боротьби зі СНІДом. На нашому занятті ми поговоримо з вами про те, що вже знаємо і поповнимо знання новим.     Слайд2
 2.   Очікування
 - У кожного з вас є листочки. Прошу написати на них свої очікування від нашого заняття і прикріпити їх довкола «Дерева життя», яке знаходиться на дошці. Виходимо до дошки по черзі, прикріплюємо листочки та проговорюємо в голос ваші очікування.
 ІІ.  Основна частина
 1.Слово вчителя
 - Давайте з вами пригадаємо, що це за слова такі ВІЛ і СНІД і як вони розшифровуються.  Слайд3
 В – вірус   ( збудник захворювань )
І – імунодефіциту ( відсутність імунної реакції організму )
Л – людини ( може бути тільки у людини )
 С – синдром ( низка симптомів , що вказують на хворобу)
 Н – набутого ( не спадкового)
І -  імунного ( стосується імунної системи)
 Д – дефіциту ( відсутність або нестача )
4.Гра «Геометричні фігури».
Вчитель:  В конвертах знаходяться геометричні фігури різного кольору. За 1 хвилину учні повинні зібрати якнайбільше геометричних фігур, обмінюючись з іншими учасниками. У кого  червоні квадрати – ті «інфіковані».
Висновок.
  Так само стрімко поширюється ВІЛ, якщо люди не захищаються.
ВІЛ/СНІД – хвороба відносна молода . Про неї ми почули наприкінці 80-х років минулого століття. В 1988 році було лише 2 хворих на весь Радянський Союз . Цифри жахливі , але ще страшніше те ,що хвороба не вибирає за статевими ознаками або за кольором волосся , або за кольором очей. Хворіти можуть як дорослі ,так і діти . І ніхто не може сказати: « Ні! Мене це не стосується!»  ми  повинні знати як передається інфекція ,щоб уникати  контакту  з нею.
Слайд4
Україна посідає шосте місце у світі за поширенням ВІЛ-інфекції. За останні роки кількість випадків ВІЛ-інфекції в Україні зросла в 20 разів і зараз за оцінками експертів тут є близько 400 тисяч людей із ВІЛ/СНІД.
Слайд5
Більшість інфікованих на Україні складає молодь від 20 до 39 років. В Україні темпи розвитку епідемії ВІЛ одні з найвищих у світі.
Найвищі темпи захворюваності всередині країни відзначені в Миколаївській і Одеській областях.  У п'ятірці  міст, де більше всього хворих, - Донецьк, Дніпропетровськ, Сімферополь, Одеса і Миколаїв.
Слайд6
Джерелом інфекції є хворий на СНІД і особливо ВІЛ-інфікований.
Відомо три шляхи передачі інфекції:
1.     статевий (при статевому контакті)
2.     парентеральний  (при переливаннях крові 3-5% випадків зараження, ін'єкційні наркомани – до 10% випадків)
3.     вертикальний (від матері до дитини)
Вчитель:
В світі найнебезпечніший шлях – статевий.Навіть при єдиному контакті можна інфікуватися ,тому такий контакт має бути тільки між дорослими людьми ,які чітко уявляють наслідки таких дій. Ні за яких обставин це не може бути примусово , за порадами подруг , друзів ,заради моди.
Давайте пригадаємо, коли може бути контакт з кров’ю іншої людини.
Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати щоб нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами , або ж ви повинні точно знати ,що їх дезинфікували.
Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.
Чому на вашу думку? Так, одним шприцом користується багато людей. І ще : завжди уникайте можливості чіпати використані шприци.

Слайд7
 Вірус перебуває в таких рідинах: у крові,сечі, слині, поті. Зараження ВІЛ залежить від концентрації вірусу в рідині.  
Слайд8
Необхідна для зараження кількість ВІЛ вміщується в краплі крові на кінці швейної голки.Об'єм слини, що містить таку ж кількість вірусу, -3 літри.

Слайд9
ВІЛ гине при :
-         Кип'ятінні впродовж 15 хвилин;
-         Нагріванні до 560С впродовж 60 хвилин;
-         Контакті з 70% етиловим спиртом, ефіром, ацетоном, 5% розчином перекису водню;
-         В закритому середовищі шприца з залишками крові активність ВІЛ зберігається до 4х тижнів.
Мультфільм  Слайд10
 5. Поділ на  групи.
        -  Перед тим, як ми почнемо працювати давайте об’єднаємося в 3 групи                                                                                                               
1.         - Але, для того, щоб гарно працювати на годині спілкування нам потрібно створити «Правила роботи»
Для чого в нашому житті існують різні правила?
( Для ефективної роботи в будь-якій групі людей приймають правила)
Пропоную і нам записати правила нашої співпраці.
У навчанні мені найбільше допомагає правило…

Бути позитивним.
Говорити коротко.
Бути доброзичливим.
Бути тут і зараз.
Бути активним.
Говорити по-одному.
Уміти слухати інших.
Не крутитися.
Бути толерантним..
 Кожній групі я роздаю хмаринки, вам потрібно написати на хмаринках правила, які забезпечуватимуть вам гарні умови праці на уроці. (Кожна група презентує свої правила, вони приймаються іншими учасниками та прикріплюються  навколо великого сонечка, яке розміщене на дошці).
      6. Робота в групах .Завдання. У кожної групи на столах лежать листочки з інформацією, щодо теми нашого уроку. Кожна група ознайомлюється з цією інформацією на протязі 5хв. а потім розповідає іншій групі про що нове дізналися.                                      
(
I група – « Що таке ВІЛ/СНІД?»; II- «Стадії ВІЛ/СНІДу» ).ІІІ.- «Шляхи ВІЛ- інфікування»
1.      «Історики»
2.     «Медики»
3.     «Експерти»
Презентації груп.
І Група «Історики»(вивчають питання: Що таке ВІЛ/СНІД)
Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 році у США. Спочатку хвороба видалася дуже загадковою. Упродовж 2 років було з’ясовано  загальну картину хворобу, виявлено її збудника (ВІЛ).
   Уперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі.
   Є дуже багато країн, що постраждали від епідемії ВІЛ/СНІДу. Це країни Африканського континенту на південь від Сахари. Останнім часом епідемія стрімкими темпами поширюється у Східній Європі та Центральній Азії, зокрема в Україні.Що таке ВІЛ/СНІД?
Особливе значення в групі інфекційних захворювань належить синдрому набутого імунодефіциту - СНІДу. Україна посідає  перше місце в Європі по швидкості розповсюдження ВІЛ-інфекції.Захворювання викликається вірусом імунодефіциту людини ( ВІЛ). Потрапляючи у кров, він проникає у клітини лімфоцитів, які відіграють в організмі захисну функцію, руйнує її і порушує імунну систему, в результаті чого людина стає беззахисною перед випадковими, безпечними у звичних умовах інфекціями. Хвороба « підкрадається непомітно і розвивається після тривалого прихованого періоду, який триває від кількох місяців до 4-6 років.                                                                                                                              
ІІ Група «Медики».(вивчають питання стадії ВІЛ/СНІДУ)
   ВІЛ – це  вірус. Він спричиняє захворювання на ВІЛ-інфекцію. СНІД – кінцева стадія цього захворювання. Вона починається тоді, коли організм втрачає здатність боротися з різними інфекціями та запобігати виникненню злоякісних пухлин.
  Захворювання на ВІЛ - інфекцію має три стадії:
-         «період вікна»;
-         безсимптомний період;
-         стадія СНІДу
 ПЕРІОД ВІКНА
 Відбувається ВІЛ-інфікування.Більшість людей не помічають, що інфіковані,але дехто може на короткий час занедужати.Хворі люди інфікують інших ,хоча обстеження  на ВІЛ-позитивну пробу може не виявити.Триває від  2-12 тижнів може тривати до 6 місяців. Тому лікарі рекомендують робити повторний аналіз.
  БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРІОД
 Появляються у крові антитіла , які уможливлюють діагностування  ВІЛ-інфекції.Відсутні симптоми або поява деяких з них : втрата ваги , надмірна втома , пітливість ,пронос , температура довгий час ( до місяця ) тримається 37-37,50С . Можливо, коли раптово піднімається температура до 400С і так же раптово падає. Ніяких ознак інших хвороб не має.Триває від 6 місяців до 10 і більше років.
 СТАДІЯ СНІДУ
 Виникнення загального імунодефіциту. На тлі загального імунодефіциту виникають різні інфекції ,або злоякісні пухлини ,що призводять до смерті.Людина вмирає від того ,що організм не здатен боротися з хворобою . Хвороби виснажують організм.Триває від 6 місяців до 2 і більше  років
 
ІІІ Група «Експерти».(вивчають питання шляхи Віл-інфікування)
 Зверніть увагу на 10основних  факторів, які молодь має знати про ВІЛ та СНІД.
1.     Хвороба спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ – призводить до смертельної хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини. ВІЛ та СНІД – невиліковні.
2.     Людина, вражена вірусом, може виглядати здоровою і довгі роки добре почуватися, будучи при цьому носієм вірусу.
3.     Вірус може передаватися на всіх стадіях  захворювання через кров, незахищені статеві стосунки, грудне молоко.
4.     Найчастіше ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом. Молоді дівчата особливо вразливі до ВІЛ при сексуальних контактах.
5.     Найбільш вразливі молоді люди, які вживають наркотики ін’єкційно або мають сексуальні контакти з ін’єкційними споживачами наркотиків.
6.     ВІЛ –інфекція може передаватися через нестерильні інструменти при пірсингу, татуюванні та інших маніпуляціях, у яких є контакт з кров’ю.
7.     Тест на ВІЛ проводить система охорони здоров’я і, насамперед, центр профілактики СНІДу. Тест на ВІЛ є конфіденційним і має супроводжуватися до та післятестовим консультуванням.
8.     ВІЛ –інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах, чхання та кашель.
9.     Дискримінація людей, хворих на ВІЛ, - порушення прав людини.
10.                       Збільшення лімфатичних вузлів, прогресуючу втрату ваги, підвищення температури тіла та часті гнійні чи запальні ураження слизової оболонки рота і статевих органів, що спонукають насторожитися і пройти обстеження.

Як захиститися від СНІДу.
Утримання – відсутність сексуальних контактів.
Вірність – взаємна вірність подружжя або неінфікованих сексуальних партнерів.
Презерватив – необхідність використання презервативів щоразу, коли є хоча б
найменший сумнів щодо ВІЛ-статусу сексуального партнера.
Стерильність – уникання користування нестерильними медичними та
косметичними інструментами, які колють або ріжуть.

6.  Вправа « Оцінка ризику ВІЛ-інфікування»
Кожному з вас я роздаю листочки, на якій записана ситуація .
На дошці висять три будиночки  
 «Ризик високий» , «Ризик низький» , « Ризик відсутній»
 Для виконання цієї вправи пригадайте все ,що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.Кожен з вас читає ситуацію вголос і чіпляє листочок добудиночка ,який несе правильну відповідь. Отже, починаємо.  Ситуації: 
1.    гратись у «кроваве братання».  2.    проколювати вуха однією голкою
3.    вживати ін’єкційні наркотики . 4.    працювати у секс-бізнесі
5.    робити  зуби нестерильними інструментами
6.    робити перев’язку без рукавиць. 7.    користуватись чужою битвою
8.    користуватись чужою зубною щіткою. 9.    плавати в одному басейні
10.їсти те ,що приготував ВІЛ-інфікований. 11.дружити з ВІЛ-інфікованими
12.користуватися спільним посудом. 13.обмінюватися одягом
14.бути покусаним комаром. 15.жити в одній кімнаті з ВІЛ-інфікованим
16.сидіти за одною партою. 17.користуватися спільним шкільним приладдям
18.їхати в одному транспортному засобі. 19.робити уколи нестерильним  інструментом. 20.торкатися кров’яних плям на предметах
21.дружній поцілунок. 22.користуватися спільним туалетом
Вчитель:
 Дякую. Ви бачите ,що не так багато ситуацій ,коли можна інфікуватися, але їх потрібно уникати, щоб не захворіти.

8.  Вправа «Серце друга»
Об’єднаємось у три групи:                                                              
Перша група – хлопчики. Друга група – дівчатка. Третя група – наші гості.
Кожному з вас роздали стікер у вигляді серця. Нехай це буде маленька частинка  вашого серця. Я прошу вас прослухати  листи від ВІЛ-інфікованих підлітків  і хто зможе, віддайте свою частинку вашого серця  нашому другу чи подрузі.
  Але спочатку напишіть на ньому, що ви могли б зробити для цього друга, подруги або яку допомогу надали б їм.
Я зараз вам зачитаю ці листи ,  а ви прикріпіть свої стікери із серцями до тих, сердець кому ви хочете віддати свою частинку серця.

Слайд11
Лист Оксани. Мене звати Оксана. Мені 14 років. "Нещодавно дізналася, що у мене ВІЛ-інфекція, і відчула гостру потребу сказати комусь про це. Я розповіла своїй подрузі, але у відповідь почула: мені шкода, але "я нічим не можу тобі допомогти ”. Коли наступного дня Оксана прийшла до школи, усі вже знали про це і перешіптувались за її спиною.
Слайд12
Лист Олексія.  "Мене звати Олексій. Мені 15 років і я щойно повернувся зі школи. Почуваюся добре, але всі знають, що в мене ВІЛ.
  Більшість однокласників уникають мене. У мене немає друзів. Кожного дня я йду зі школи з опущеною головою. У мене депресія, всі мене бояться і я почуваюся страшенно самотнім. Я хочу мати друга, з яким можна було б поговорити.
Вчитель:
  Як ви гадаєте, що є найважчим для ВІЛ-позитивної людини?
  Діти, подумайте і напишіть на своїх серцях, щоб ви могли зробити для
такої людини? Прошу хто бажає, прикріпити свої серця на серці "нашого друга”, промовляючи, що ви можете зробити для нього.
  Прошу прикріпити свої серця, промовляючи написане.

  ІІI. Рефлексія
 1.
    Підсумки
Давайте з вами пригадаємо  про що ми говорили на уроці.
                     -ВІЛ і СНІД те саме?
                -Які існують шляхи передачі інфекції?
      2.    Зворотній зв’язок.
- Ми на початку уроку довкола нашого « Дерева життя»  чіпляли свої очікування. Чи справдилися вони?   Я прошу по черзі підійти до дошки і якщо ваші очікування справдилися ,то перенесіть свій листочок на деревце,  якщо зовсім не справдились, лишіть  на місці, а якщо справдились частково, прикріпіть свій листочок на краю дерева.
На малюнку з’явилося велике та чудове « Дерево життя».
Учитель. Кожна людина може і повинна піклуватися про своє здоров’я, адже здоровий бідняк щасливіший від хворого багача.
Але пам’ятайте: люди, які живуть з ВІЛ, мають гостру потребу в спілкуванні та підтримці оточення: рідних, друзів. Співчуття – це те, що робить людину людиною.
 Пам’ятайте рядки з вірша Ліни Костенко:Слайд13
І в житті, як на полі мінному,
Я просила в цьому сторіччі.
Хоч би магазинний мінімум:
-         Люди, будьте взаємно ввічливі!
 І якби на те моя воля,
Написала б я скрізь курсивами:
-         Так багато на світі горя.
Люди, будьте взаємно красивими!


11.  Прощання «Подаруй усмішку»
         Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як завоювати друзів і вплинути на людей» так описує цю емоцію: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті іноді зостається назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»
         Ви здогадалися про що йдеться? Так, це посмішка. Тоді подаруйте її один одному.
Пам’ятайте: єдина людина, здатна уберегти вас від СНІДу, - це ви самі.
(учням роздаються пам’ятки про СНІД)

Пам’ятка для дітей
Ти не заразишся, якщо будеш дотримуватися простих правил безпеки, навіть якщо у твоїй школі є хтось ВІЛ-інфікований.
Елементарні правила безпеки:
·       Будь обережний! Ніколи не грайся шприцами, які випадково знайшов на вулиці, й навіть не торкайся їх.
·       Якщо ти випадково вколовся знайденим  шприцем, негайно скажи про це дорослим.
·       Уникай контактів із чужою кров’ю. Якщо все-таки це трапилося, добре промий шкіру проточною водою й негайно скажи про це дорослим.
·       Стеж за тим, щоб медпрацівник, який тебе обслуговує, використовував гумові рукавички й одноразові шприци.
·       Уникай незахищених статевих контактів.
ВІЛ-інфекція не заважає дружити!


Презентація: Види теплопередачі

Презентація: Види теплопередачі

Презентація : Робота і потужність електричного струму

презентація: Робота і потужність електричного струму

Урок на тему: Робота і потужність електричного струму.


Мета уроку:
 ознайомити учнів з роботою й потужністю електричного струму; з’ясувати характер залежності між енергією, що виділяється на ділянці кола, електричним струмом та опором цієї ділянки кола, розширити й поглибити знання учнів характеристиками електричного струму;    
 розвивати навички та вміння застосовувати одержанні теоретичні знання для роботи з електричними приладами, лічильниками;
 виховувати практичні навички у користуванні електричними приладами; виховувати інтерес до предмету.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Очікуванні результати: Наповнити знання учнів про роботу і потужність електричного струму, про використання лічильника на практиці, навчити економити електроенергією.
Навчально-методичне забезпечення:
1.  Мультимедійний  проекційний апарат: презентація"Робота і потужність електричного струму".
2.Лічильник (механічний та електричний), джерело живлення,лампочка,амперметр,вольтметр,реостат,провідники.
3. Картки із завданнями
Форми і методи  роботи:
 Метод «Снігова лавина»
 Метод «Розсип»
 Гра « Слова за хвилину » 
             Гра « Знайди зайве »
Хід уроку:
І. Рефлексія – емоційна підготовка учнів до уроку. (Звертання вчителя до учнів).
         Який у вас настрій діти? Чи ви налаштовані добре працювати? Чи готові ви дізнатися щось  нове?
План схема

Етап уроку
Час
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І. Рефлексія
1хв

Налаштовані на приємну і цікаву роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
7хв
Розминка «Снігова лавина» «Розсип», «Слова за хвилину», «Знайди зайве»
Повторення вивченого  матеріалу
      
       ІІІ. Мотивація

1хв
Цікава інформація з постановкою  проблемного запитання
Розвиток пізнавального інтересу учнів.
ІV. Сприйняття навчального матеріалу. Вивчення нового матеріалу. Проект.
15хв
Пояснення вчителя з використанням демонстрацій та проблемних запитань. Презентація проекту.
Повторення вивченого з фізики та засвоєння нового матеріалу
V. Осмислення обєктивних  зв’язків
15хв
Розвязування задач.


Закріплення знань. Вироблення практичних умінь.
VІ. Узагальнення знань

Підсумки
6хв
Заповнення таблиці "Фізичні величини" Тести.
Оцінювання.
Узагальнення знань
VІІ. Домашнє завдання. 
1хв



ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Розминка « Снігова лавина »
До класу 8 запитань
1. Що називається послідовним з'єднання провідників?(Послідовним вважається таке з'єднання провідників, споживачів, джерел струму, за якого провідники з'єднуються один за одним, тобто при послідовному з'єднанні немає розгалуження.)
2. Що можна сказати про значення сили струму в колі з  послідовним  з'єднанням провідників?(Сила струму в усіх точках електричного кола однакова I=I1=I2=…In)
3.  Яке існує співвідношення між загальною  напругою на всіх  послідовно з'єднаних провідниках і напругою на кожному з них?(Загальна напруга на кінцях послідовного з'єднання дорівнює сумі напруг на окремих ділянках кола: U=U1+U2+…Un)
4. Як обчислити загальний опір кола, що складається з послідовно з'єднаних провідників?(Загальний опір кола чи його ділянки при такому з'єднанні дорівнює сумі опорів окремих провідників або окремих ділянок кола R=R1+R2+…Rn)
 5. Що називається паралельним з'єднання провідників?(Паралельним називається таке з'єднання провідників, джерел струму, споживачів,за якого одні кінці всіх провідників чи інших елементів кола приєднуються до однієї точки електричного кола, а інші кінці –до іншої. При цьому струм у точках з'єднання розгалужується.)
6. Якою буде сила струму при паралельному з'єднанні провідників?(Сила струму в нерозгалуженій частині кола дорівнює сумі сил струмів в окремих паралельно з'єднаних провідниках I=I1+I2+…In)
7. Як обчислюється загальна напруга в колі при паралельному з'єднанні провідників?(Напруга на кінцях усього розгалуження є такою самою, як і напруга на кінцях окремих гілок розгалуження U=U1=U2=…Un)
8. За допомогою якої формули можна обчислити опір ділянки кола, яка складається з кількох паралельно з'єднаних провідників?  1/R=1/R1+1/R2+...1/Rn

2. «Розсип» ( хто більше складе формул)

                        I          U          q                t                 R         I        U

    q/I      U/I      U/R      q/t      IR      It      A/q

3. Гра «Слова за хвилину».
Полягає, хто найбільше скаже слів з електрики за 1 хвилину.
1-й учень: амперметр, заряд, електрометр, реостат …..
2-й учень: вольтметр, ключ, спіраль, провода,  лампочка …
4.Гра « Знайди зайве».
На столі знаходяться прилади, знайти ті прилади, які не відносяться до електрики. (амперметр, реостат, резистор, ключ, динамометр, лінза, тягарець, лампочка, камертон, джерело струму)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Чорна скринька.
На день народження електрику Васі подарували чорну скриньку. Що в ній він не знав. Але до подарунка була прикладена записка.
-Ця річ є у кожній оселі
-Дорослі кожного місяця перевіряють її.
-Вона є причиною зменшення гаманця батьків
-Вона може стати економією бюджету кожної сім'ї
-Працівники РЕСу перевіряють її показники. Отже, це річ-лічильник. А що вимірює лічильник? Давайте з'ясуємо. Запишіть тему сьогоднішнього уроку:
«Робота і потужність електричного струму.»
Мета нашого уроку: Ознайомитися  з роботою і потужністю електричного струму,навчитися  розраховувати електричний струм за допомогою лічильника і навчитися як економити електроенергію.
Працюємо під девізом:
« Не шукаймо чудес. Їх нема. Шукаймо знання. Воно -  є. »
Індійський мудрець

 ІV. Сприйняття навчального матеріалу.
1.Робота електричного струму
Дія всіх вам відомих електричних приладів відбувається за рахунок електричної енергії, яку постачає джерело струму.  В результаті цього одержуємо світло, тепло, звук, механічний рух, світло тощо, тобто різні види енергії.  Cьогодні на уроці ми розглянемо і вивчимо  такі поняття , як робота і потужність струму. При проходженні електричного струму по провіднику,електричне поле змушує заряджені частинки рухатися впорядковано. Отже воно виконує роботу.
 Робота електричного струму – фізична величина, що характеризує перетворення електричної енергії в інші види енергії.
Щоб установити від чого залежить робота електричного струму, скористаємося установкою з лампою накалювання. Змінюючи опір реостата, демонструємо різне світіння лампи. Помічаємо значення сили струму й напруги в цих випадках. Очевидно,чим яскравіше світиться лампа, тим більше виділяється в ній енергії і,отже, тим більшу роботу виконує електричний струм.
2.     Обчислення роботи електричного струму
   Учитель:  Як визначити напругу, не використовуючи закон Ома для ділянки кола?
-         Нагадайте, будь ласка, що таке напруга?
Учень:
 Напруга на кінцях певної ділянки кола визначається відношенням роботи А електричного струму на цій ділянці до електричного заряду q, що пройшов по ній (записує на дошці формулу)     U = A/q  
Учитель:Чому дорівнює сила струму?
Учень: Сила струму дорівнює відношенню електричного заряду, що пройшов через поперечний переріз провідника, до часу його проходження: І = q/t  
Учитель: Використовуючи ці дві формули, виведемо формулу для визначення роботи електричного струму. Разом із виведенням формули оформлюємо міні-блок-схему 1.


U =A/q                                      І = q/t

                                                   A= U·q               q= I·t


 


         A=U·I·t
           1Дж = 1В·А·с



 


U = A/It                 t = A/UI                    І = A/Ut

                                            Приходимо до висновку:
Щоб визначити роботу електричного струму на ділянці кола, потрібно напругу на кінцях цієї ділянки помножити на силу струму в ній і час, протягом якого виконувалася робота.
За одиницю роботи електричного струму в СІ прийнятий Джоуль.
Один джоуль дорівнює роботі, що виконується електричним струмом силою 1А за напруги 1В протягом 1с.
Роботу електричного струму вимірюють лічильниками.
Демонстрація. Учитель демонструє модель лічильника електричної енергії й пояснює принцип його роботи.
Під час проходження струму через лічильник усередині нього починає обертатися легкий алюмінієвий диск. Швидкість його обертання пропорційна силі струму й напрузі. Тому за числом обертів, зроблених за певний час, можна судити про роботу, виконану струмом. Для визначення роботи електричного струму потрібно скористатися трьома приладами: вольтметром, амперметром, годинником.
3.Потужність електричного струму
Вчитель: Робота електричного струму пов'язана з потужністю електричних приладів, які ми використовуємо в побуті.
 На будь-яких електричних приладах завжди можна побачити «потужність 1,2 кВт». Ви пам’ятаєте з механіки, що у ватах вимірюють потужність, отже тут мова іде про потужність електричного струму.
Потужність електричного струму – фізична величина, що характеризує здатність електричного струму виконувати певну роботу за одиницю часу. Оформлюємо міні-блок-схему 2


                           P =A/t                                                AU·I·t

                                                   P = UIt/t = UI


 
                         
                            = P/I                                             = P/U                                                       

Потужністю електричного струму визначається добутком напруги на кінцях ділянки кола і сили струму в цій ділянці.
Одиницею потужності Р є Ват  1Вт=1В·1А
Використовують також кратні одиниці потужності:
1 гВт = 100 Вт                                   
1 кВт = 1 000 Вт
1 МВт = 1 000 000 Вт
1мВт = 0,001 Вт
1мкВт = 0,000 001 Вт
На практиці зручніше користуватися такими одиницями, як ват-година та кіловат-година.
1 Вт·год = 3600Дж = 3600Вт·с
1 кВт·год = 3 600 000 Дж = 1000 Вт·год
Щоб виміряти потужність електричного струму в колі, потрібні амперметр і вольтметр. Використовують також спеціальний прилад -  ватметр, яким можна безпосередньо виміряти потужність електричного струму в колі.
Таблиця потужностей деяких електричних пристроїв, Вт
Лампа від ліхтарика
1
Електробритва
14
Холодильник
200
Блок живлення комп'ютера
250-300
Телевізор
300
Фен для волосся
400
Пральна машина
500-1000
Праска
600-1000
Пилосос
600
Гідрогенератор ГЕС
Близько 250 000

 Потужність електричного приладу зазначена в його паспорті. Для лампочок потужність часто зазначають на балоні. Промисловість випускає лампочки різної потужності: на 25Вт, 40Вт, 60Вт, 100Вт, 200Вт. У житлових будинках сила струму в проводці не повинна перевищувати 10А. Максимальна припустима потужність електричних приладів, яку можна використати в мережі  Р = UI = 10A·220В = 2200 Вт
Найпотужніші побутові прилади - електронагрівальні. Дійсно, чим більшою є потужність приладу, тим більшу роботу він виконає за одиницю часу, тим більше електричної енергії він витрачає, тим дорожче обійдеться споживачеві його використання.
 Покази лічильника, що вимірює спожиту приладами у квартирі електричну енергію (роботу електричного струму), виражено саме в  кіловат-годинах.
За використання електроенергії ми сплачуємо гроші. Для розрахунку коштів ми будемо застосовувати формулу:
 Вартість = робота · тариф. (В=А·Т)
Проект:" Економія електроенергії"(робота учнів)
Учень: Ми зняли у завгоспа школи середній показник витрати електроенергії по школі за тиждень. Він складав 630 кВт·год. Протягом наступного тижня економили електроенергію і визначили, користуючись лічильником скільки енергії ми зуміли зекономити.
Середній показник витрати електроенергії по школі за тиждень складає 580кВт·год.Показ електролічильника на початку тижня  12031 кВт·год, а в кінці 12611кВт·год, витрачено електроенергії:
12611-12031=580кВт·год
630кВт·год- 580кВт·год = 50кВт·год – економія
Перед нами стояло питання: Яким способом досягли економії електричної енергії?
1.Ми активізували роботу постів бережливих в кожному класі.
2.Слідкували за виключенням лампочок в класах та по коридорах в денний час.
V.Осмислення об'єктивних зв'язків.
 Задача 1
Звичайна електрична лампа  має потужність 60 Вт і робочу напругу 220 В. Яку роботу виконує електричний струм у лампі, і скільки ви маєте платити за електроенергію протягом місяця, при тарифі Т=28коп використовуючи лампу 3 год. щодня?
Яка сила струму в лампі та опір її спіралі в робочому стані?
Дано:                   
Р = 60 Вт                 1.Для розвязування даної проблеми:
= 220В                 а) обчислюємо час роботи лампи протягом місяця;
= 3 год. 30 днів     б) роботу сили струму в лампі;
А - ?  І - ? R - ?        в) плата протягом місяця за тарифом 28 коп.
                                г) силу струму в лампі
                                д) Опір спіралі лампи у робочому стані
ВАРТІСТЬ-?   
                             2.Роботу сили струму розраховуємо за формулою:
А = Р·t
                            Сила струму в лампі з формули Р = UІ становить
= P/U
Опір спіралі лампи у робочому стані з закону Ома
дорівнює     = U/I

                             3. Розмірність
                                      [А] = Вт·год
                                      [ І ] = 1 В· 1 А / 1 В = 1 А
                                      [R] = В / 1A = 1 Oм
                              4. Розвязання:
                                        = 30 днів · 3 год = 90 год;
                                        А = 60·90 = 5400 Вт·год = 5,4 кВт·год
І = 60/220 = 0,3 А

R= 220/0,3= 733 Ом
В=5,4 кВт·год·28 к/квт год 151 коп = 1 грн. 51 коп

 
5. Відповідь: А=5,4 кВт·год;
І = 0,3 А
R = 733 Oм
В = 1 грн. 51 коп

Задача 2.
Визначити потужність електрочайника , якщо при напрузі 220 В протягом 5 хв, через його спіраль проходить заряд 520 Кл.
Дано:
U = 220 B                  Р = І U
t = 5хв = 300 с           I = q/t                                       Р = 520*220/300 = 381 Вт
q = 520 Кл                 P = qU/t
Р -?                           [P] = Кл В/с A· B = Bт
Відповідь: Р = 381 Вт

VI. Узагальнення знань.
1.Заповнити таблицю "Фізичні величини"

Назва фізичної величини
Позначення
Основна одиниця
Формула
Вимірювальний прилад
Робота електричного струму



Потужність електричного струму





2.Виконати тестові завдання
1.     Яку одиницю роботи електричного струму, крім джоуля використовують?
а) Вт                б) кВт·год            в) кВт/год

2.          Робота електричного струму на ділянці кола дорівнює:
а)добутку напруги на кінцях цієї ділянки на силу струму і час, протягом якого виконувалась робота;
б)добутку напруги на силу струму;
в)добутку квадрата сили струму, опору провідника й часу.

3. Яку роботу виконує електричний струм за 10 хв. на ділянці кола, якщо сила струму в ньому 2 А, а напруга 50 В?
а) 100 Дж                б) 6000 Дж         в) 10 Дж

4. За який час електричний струм виконує роботу 10000 Дж, якщо потужність струму 40 Вт?
а) 400000 с               б) 250 с.              в) 0.004 с.
5. Скільки коштує блискавка, якщо середня енергія, що виділяється під час розряду дорівнює приблизно 30 кВт·год при тарифі 28 к. за 1 кВт·год.
а) 93 коп                    б) 1 грн. 07 коп.     в) 8 грн. 40 коп.


6. Сила струму в електричній лампі, розрахована на напругу 127В, дорівнює 0,5А. Яка потужність струму в цій лампі?
а) 254 Вт               б) 25,4 Дж            в) 63,5 Вт

 Підсумок уроку. Оцінювання учнів вчителем.
«На сьогоднішньому уроці
Я дізнався…
Я навчився…
Мені сподобалось…
Найважливішим відкриттям для мене було…»
VII. Домашнє завдання  §18  Вправа 9(1)
Підрахувати скільки за добу електроенергії витрачається у вас дома, в класі.
Підготувати повідомлення: "Енергозберігаючі лампи"